22.05.2024 Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу з цими явищами».
УВАГА Цей Закон набирає чинності 19.12.2024.
Ознайомитися з Законом можна за посиланням:
Закон був прийнятий у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами.
Основні зміни, що набувають законної сили з 19.12.2024:
Отже, під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, пов’язаних із домашнім насильством, насильством за ознакою статі, суди вирішуватимуть питання про направлення осіб на проходження програми для кривдників з обов’язковим обґрунтуванням такого рішення у постанові про адміністративне правопорушення за цією категорією справ.
Обмежується можливість застосування звільнення від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення щодо правопорушень, пов’язаних із домашнім насильством.
Прийнятим законопроектом передбачається, що осіб, які вчинили домашнє насильство, насильство за ознакою статі або не виконали терміновий заборонний припис, може бути затримано на строк до 3-х годин для складення протоколу, а в необхідних випадках для встановлення особи або з’ясування обставин правопорушення – до 12-ти годин.
Розмежовується адміністративна відповідальність за «сексуальне домагання» з кримінальною відповідальністю за «сексуальне насильство».
Прямо передбачається визнавати дітей-свідків правопорушень, пов’язаних із домашнім насильством та насильством за ознакою статі, потерпілими.
Оновлене визначення сексуального домагання та насильства за ознакою статі, прийнятий Закон доповнює КУпАП кількома статтями й передбачає адміністративне покарання у вигляді штрафу, громадських робіт чи адмінарешту за:
Насильство за ознакою статі — умисне вчинення будь-яких діянь (дій чи бездіяльності) фізичного, психологічного або економічного характеру, проти осіб через їх належність до певної статі чи стереотипні уявлення про соціальні ролі жінки або чоловіка в суспільстві, що завдають фізичної, психологічної або економічної шкоди чи страждань.
Тягне за собою штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або від 20 до 40 годин громадських робіт, або виправні роботи на строк до 1 місяця із відрахуванням 20% заробітку.
Сексуальне домагання — умисне вчинення проти бажання особи образливих, принизливих дій сексуального характеру, виражених вербально або невербально (слова, жести, рухи тіла), у тому числі з використанням електронних комунікацій, та не пов’язані із проникненням в тіло іншої особи.
Це передбачає накладення штрафу від 80 до 160 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або від 20 до 40 годин громадських робіт, або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням 20% заробітку.
А за домагання до колеги чи підлеглого каратимуть штрафом від 160 до 280 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або від 40 до 60 годин громадських робіт, або виправні роботи на строк від 1 до 2 місяців з відрахуванням 20% заробітку, або адміністративний арешт на строк до 15 діб.
Якщо ви відчуваєте, що потребуєте захисту, не зволікайте та зверніться до поліції за номером 102
Ми готові допомогти вам захистити свої права та надати юридичну підтримку.
Звертайтеся за наступними телефонами:
+380667836843, +380993150986
Telegram, Viber, WhatsApp
або пишіть в особисті повідомлення на офіційній сторінці:
Ваш захист – наша місія!
Проєкт «Посилення захисту від ґендерно-зумовленого насильства під час війни в прифронтових містах Нікопольського регіону через взаємодію поліції з громадськістю» впроваджується ГО “НЦДСПР “Відкриті двері” за підтримки проєкту UNDP Ukraine / ПРООН в Україні/ПРООН в Україні “Підтримка громадянського суспільства та молоді”, що реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.