Однією із причин розірвання шлюбу є домашнє насильство. З моменту вступу в дію Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» більшість жінок почали звертатись за допомогою до правоохоронних органів та правозахисників.
Проблема домашнього насильства в українських родинах, на жаль, не втрачає своєї актуальності. Попри війну, виправдання насильству немає. Для жінок нині є чимало шляхів подолати насильство та розпочати життя спочатку.
Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» всебічно розкриває тему домашнього насильства. Даний Закон фіксує, що:
ДОМАШНЄ НАСИЛЬСТВО – це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Існують законні інструменти захисту постраждалих жінок:
Терміновий заборонний припис – видається поліцією строком до 10 діб у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи для негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення. Він дає можливість заборонити кривднику заходити до спільного помешкання, навіть якщо це його власність. За умисне порушення термінового заборонного припису може наставати адміністративна відповідальність.
Обмежувальний припис – видається судом терміном від 1 до 6 місяців з можливістю подовження. Якщо кривдник умисно не виконує цей припис, йому загрожує кримінальна відповідальність.
Якщо насильство відбувається в сім’ї, треба телефонувати в поліцію за номером 102. У зверненні повідомити адресу, і якщо насильство відбувається щодо або в присутності дитині – вказати й це. Законом, навіть якщо дитина є свідком домашнього насильства, – вона вважається постраждалою і потребує допомоги та захисту.
Державні органи можуть застосовувати до кривдників, що вчинили домашнє насильство, спеціальні покарання. Наприклад, це:
винесення термінового заборонного припису;
видача обмежувального припису
постановка кривдника на спеціальний облік;
направлення на проходження програми для кривдників з метою вироблення ненасильницької моделі поведінки;
притягнення особи до відповідальності за вчинене насильство (адміністративної та/або кримінальної).
Крім поліції і суду, є й інші державні органи, які реагують на випадки домашнього насильства. Зокрема, це:
служба у справах дітей;
органи управління освітою, навчальні заклади, установи та організації системи освіти;
органи охорони здоров’я, установи та заклади охорони здоров’я;
центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги;
прокуратура.
Пам’ятайте, що замовчування випадків домашнього насильства призводить до повторного вчинення насильства, досить часто ще в більш жорсткій формі. Через відчуття безкарності акти насильства трапляються все частіше, кривдники стають усе більш агресивними та наносять більше шкоди постраждалим.
Ми готові допомогти вам захистити свої права та надати юридичну підтримку.
Звертайтеся за наступними телефонами:
+380667836843, +380993150986
Telegram, Viber, WhatsApp
або пишіть в особисті повідомлення на офіційній сторінці:
Ваш захист – наша місія!
Проєкт «Посилення захисту від ґендерно-зумовленого насильства під час війни в прифронтових містах Нікопольського регіону через взаємодію поліції з громадськістю» впроваджується ГО “НЦДСПР “Відкриті двері” за підтримки проєкту UNDP Ukraine / ПРООН в Україні “Підтримка громадянського суспільства та молоді”, що реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.